Plynulost řeči - Dech

rubrika: jak ven
jak ven

Mnoho balbutiků špatně zachází s dechem. Mluvíme až do úplného výdechu, nadechujeme se na nevhodných místech mluveného projevu. Samozřejmě je důležité se před mluvou pořádně nadechnout, nechat sebou projít energii vzduchu a pomalu, spolu s výdechem, říct první slabiku.

Existuje mnoho metod na zlepšení hospodaření s dechem, při logopedických cvičeních jsme jistě narazili na oblíbené á-é-í-ó-ú, postupně doplněné o souhlásky, takže má-mé-mí-mó-mů, pá-pé-pí-pó-pů a ostatní. Toto je dobrá metoda pro stabilizaci rytmu. Stejně tak čtení nahlas, tam si lze nanečisto vyzkoušet, jaké to bude v praxi. Důležité je ale i čtení si pro sebe a získání dostatečné slovní zásoby. Plynulost řeči se i tím výrazně zlepší.

Dechem se velmi intenzívně zabývá i jóga nebo tao - představují dobré metody zvládnutí vlastního dechu. Jednu metodu, Šest léčivých výdechů od mistra Mantaka Chii, si zde předvedeme.

Každý z následujících šesti zvuků odpovídá hlavním systémům našeho těla a energetickým kanálům s nimi spojeným. Cvičení je dobré provádět každý den a každý z výdechů minimálně třikrát v uvedeném pořadí. Lze ho provádět kdekoliv a v kterýkoliv čas. Při konkrétním výdechu se zaměřme na orgány jemu odpovídající:

SSSSSS - působí na plíce a tračník, je spojen s nosem. Tento zvuk zmírňuje tělesné potíže, např. rýmu a kašel, a také negativní emoční stavy.

HŮŮŮŮŮ - působí na ledviny a močový měchýř a je spojen s ušima. Tento zvuk nám pomáhá zvyšovat celkovou vitalitu a zmírňuje pocity strachu.

ŠŠŠŠŠŠ - působí na játra a žlučník a je spojen s očima. Tento zvuk zmírňuje oční potíže, nechutenství a závratě, transformuje pocity žárlivosti a zlosti.

HAAAAA - působí na srdce a tenké střevo a je spojen s jazykem. Tento zvuk zmírňuje srdeční potíže, nespavost, problémy s jazykem a nočním pocením, transformuje pocity nenávisti, netrpělivosti a arogance.

HUUUUU - (hrdelní) působí na slezinu a žaludek a je spojen s ústy. Tento zvuk zmírňuje zažívací potíže, vředovatění ústní dutiny, atrofii svalů, menstruační poruchy a transformuje pocity úzkosti.

HÍÍÍÍÍ - (vyrážený skrze zuby) působí na tři zažívací prostory (trojitý ohřívač). Tento zvuk nám pomáhá harmonizovat proudění energie v těle a zmírňuje krční a břišní potíže a nespavost.

Obecně je velkým stabilizátorem dechu zpěv a plávání. Plavání zároveň zlepší fyzickou kondici - i to přispívá k plynulosti řeči.


jak ven
Zveřejněno: 16. 09. 2005 (přečteno 9687)
© bodyia 2003-2020, postaveno na phpRS
TOPlist