Psychika

rubrika: jak ven
jak ven

Je třeba začít od svého vnitřního já, uvědomit si sebe sama.

Hlavní příčinou stavu, na jehož konci je špatně provedené slovo, je strach. Strach před lidmi, strach před sebou, strach z toho, že další slovo bude také špatně. Výsledkem je podceňování, sklopení nebo zavření očí při řeči, aby svět přestal na chvilku existovat.

Hodnota člověka se udává jinými měřítky, než tím, kolik slabik za minutu dokáže vyslovit. To, že mluvíme občas špatně, neznamená, že bychom měli menší hodnotu. Jsme rovnocenní, tak se dívejme protějšku zpříma do očí, nebojme se mluvit. Proč používat nepřesná slova, která použiji jenom proto, že je lze snáze vyslovit - buďme přesní, mluvme tak, jak chceme mluvit. Možná to bude trvat o chvíli déle, ale výsledek za to stojí.

Jestliže dojde u nějakého slova k velkému bloku, řekněme na něj nějakou vtipnou glosu (většinou do bloku vstoupit lze) a pak v něm pokračujme. Zmenší se tím napětí v nás samých i ve společnosti, kde právě jsme. Projevený smysl pro humor bude další plus, které nás bude charakterizovat.

Nestresujme se tím, co si o nás myslí ostatní - proč by se měl třeba diplomovaný matematik zabývat tím, co si o něm myslí bezdomovec, kterému právě odpovídá, že mu žádné peníze nedá? Sebedůvěru, uvažujme jako osobnosti. Tam může být začátek cesty ke zlepšení koktavosti.


jak ven
Zveřejněno: 16. 09. 2005 (přečteno 8074)
© bodyia 2003-2020, postaveno na phpRS
TOPlist