Petr

Autor: bodyia <mail(at)bodyia.cz>, Téma: lidé, Vydáno dne: 16. 09. 2005

K těm trikům pro vyšší plynulost hovoru: Většina jich už byla zmíněna. Pomáhá 1./ vyjadřovat se v co nejkratších větách, 2./znát hodně synonym pro vyhnutí se obtížnému slovu...

Ahoj,

jmenuji se Petr, je mi 27 let a velmi vítám vznik balbutické komunity.
Od svých 5 let jsem balbutik, zadrhávání se prý objevilo v důsledku pádu ze žebříku v tomto věku.

Také já jsem patřil mezi premianty základní školy i gymnázia, učitelé mi poskytovali tolik trpělivosti, kolik bylo potřeba. Jejich známkování mých ústních projevů bylo vždy velmi mírné. Náklonnosti učitelů se dá v tomto ohledu i zneužít, myslím však, že to nebyl můj případ.

Na ústní zkoušky na vysoké škole nemám moc dobré vzpomínky, zejména vzhledem k tomu, že jsem zkoušejícího znal většinou jen minimálně. I vysokou lze však se zadrháváním dostudovat.

Mé zadrhávání se dospíváním postupně zklidňovalo, svůj vliv mělo používání "osvědčených triků," sport (zlepšuje dýchání) a zejména asi skutečnost, že jsem se ze všech psychických "pádů" rychle vzpamatovával.
Nevzpomínám si, že bych kvůli zadrhávání přemýšlel o sebevraždě nebo se nějak vnitřně shazoval.

Vyzývám balbutiky, aby si uvědomili, že nemluvíme sice moc hezky, ale mluvíme, vidíme, slyšíme a pohybujeme se. Proti jiným lidem, kteří nemluví, nevidí nebo jsou na vozíku se máme strašně fajn.  

K těm trikům pro vyšší plynulost hovoru: Většina jich už byla zmíněna.  Pomáhá 1./ vyjadřovat se v co nejkratších větách, 2./znát hodně synonym pro vyhnutí se obtížnému slovu, 3./ztišit hlas - zejména ubrat na jeho výšce (asi proto abysme se co nejméně báli svého zadrhávání), 4/ začít znovu větu, ve které se zadrhneme, klidně i s problémovým slovem 5/práce s dechem - plynulost a hloubka dechu = plynulost řeči.

Pomáhá také být si při mluvení sebejistý, i přehnaně namyšlený a drzý, to je ale asi kámen úrazu pro balbutiky. Takový totiž balbutik není...Pomůže také stárnutí, s věkem se objektivně zadrhávání zlepšuje. 

Přehrávat si pásku s vlastním zadrháváním nedoporučuju. Udělal jsem to, a zadrhával jsem mnohem více, než jsem si předtím byl ochoten připustit. Uvědomění si problému mne spíše než k osobní krizi nutí k činnosti. Pokud pominu logopedy v dětství (nesnášel jsem je), zkusil jsem v posledních 5 letech 3 odborníky.

Nejvíce mi, (bohužel jen krátkodobě) pomohla doktorka Tamara Cenková - metoda kineziologie + Bachovy esence. Asi ji znovu vyhledám, protože se mi zadrhávání v poslední době zase zhoršilo. Vůbec jsou záhadné často velké výkyvy v zadrhávání. Souvisí to zcela určitě s celkových psychickým stavem, vnitřní pohodou, ale možná také počasím.

Asi mám štěstí v neštěstí, ale ze svého problému si příliš těžkou hlavu nedělám, možná i proto jsem schopen v určitých chvílích mluvit docela plynule, problémy jsou nejčastější při vyšším počtu posluchačů.

Domnívám se, že balbutiků je více než na webu uváděné 1 %, někdo však zadrhává více, jiný méně, takže se za balbutika nepovažuje. Já osobně jsem poznal ve svém bezprostředním okolí již několik desítek balbutiků.
Třeba ještě budu žít, až bude fungovat spolehlivá metoda na na odstranění balbutismu...:-)