Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Môj pohľad na koktanie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lado



Založen: 6.4.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Považská Bystrica

PříspěvekZaslal: ne duben 06, 2014 6:15 pm    Předmět: Môj pohľad na koktanie Citovat

Ahojte,
som veľmi rád, že som objavil toto fórum. Koktať som začal asi v 6. triede na ZŠ. Bolo to také klasické koktanie na začiatku slova (na-na-napríklad). Odmalička som bol veľmi citlivý a vzťahovačný, čo samozrejme zneužívali moji spolužiaci a posmievali sa mi za moje správanie a za to, že som sa výborne učil. Moje koktanie teda začalo po tomto utláčaní zo strany spolužiakov a po neprejavení uznania, že aj ako dieťa som hodnotný človek. Keď som aj doma koktal, nekarhali ma za to a stále mi hovorili, že je to z toho, že rýchlo rozprávam a vážnejšie to neriešili. Stále som mal ale pocit, že akoby sa za to hanbili, že tak múdry, šikovný a dobrý chlapec koktá. Keď som videl, že sa to rodičom veľmi nepáči, snažil som sa prestať koktať. A tu začína môj príbeh.
Keď sa na to dívam s odstupom času, s koktaním som sa vlastne nesnažil prestať (zbaviť sa ho), ale začal som ho vytesňovať (veď na čo iné sa zmôže mozog šiestaka, ktorý musí čeliť takému problému sám). A čuduj sa svete, vytesňovanie sa darilo, rodičia boli spokojní, že rozprávam ,,normálne". Ale v skutočnosti som nerozprával normálne, ale dusil som v sebe hnev. Začal som premýšľať akoby dopredu, aby som sa vyhol určitým slovám, ktoré som sa bál vyslovovať a rozprával som opisným spôsobom, akoby som obchádzal to, čo chcem skutočne povedať. Stával sa zo mňa neurotik. Toto obchádzanie sa mi prenieslo aj do života a väčšinu vecí som neriešil priamo až na školu, tam som bol stále poctivý. Postupom času sa toho veľa zmenilo aj v škole, keď spolužiaci zistili, že som veľmi šikovný a že im môžem vo všeličom pomôcť a začali sa ku mne správať inak. A zdalo sa, že je po problémoch. Hoci sa zdalo, že sa ku mne správali slušne, v skutočnosti ma chceli iba využiť, ale to som už ja nevidel a bol som rád, že konečne je o mňa aspoň nejaký záujem a ja som im s radosťou pomáhal- rozdával som sa. Určitú úlohu v tomto mojom stave zohralo aj náboženstvo (si hriešny od narodenia, musíš všetko rozdať a byť ku každému dobrý), čo som si ja zobral dosť osobne. Na jednej strane ma to podporovalo v mojom grandióznom blude, na druhej strane mi náboženstvo toto moje správanie odobrilo, že to je tak vlastne dobre. A tak som sa v takomto neurotickom stave mysle dostal až na vysokú školu. Čítal som síce, že tvrdenie, že koktanie je neuróza, je už vyvrátené, ale u mňa naopak práve malé zadrhnutie v reči neurózu spustilo. Moje koktanie sa od detstva zmenilo, nekoktám už na začiatku slov, ale skôr sa pri rozprávaní zaseknem (akoby mi nestačil dych) a neviem slovo vôbec povedať. Stále mi však akýsi vnútorný hlas hovoril, že takto sa žiť nedá, ale vôbec som ho nepočúval. A tu sa začína ďalšie trápenie. Jedného dňa sa mi z ničoho nič zablokovala krčná chrbtica a trvalo to rok. Nepomohli masáže a ani akupunktúra. Tak, ako náhle táto bolesť prišla, tak náhle, síce až o rok, ,,prestala". V skutočnosti neprestala, ale premiestnila sa inde. Začali ma bolieť kolená, cíti som vnútorný nepokoj a nervozitu, mával som návaly tepla a vysoký krvný tlak (niekedy až 130/100, čo je na športovca a 22-ročného chalan fakt veľa). Až keď sa mi lekárskymi testami vylúčila cukrovka a lymská bolerióza (tieto choroby som si diagnostikoval sám Very Happy ), začal som si uvedomovať, že problém je asi iba v mojej hlave.
A tak som začal pátrať po internete. Narazil som na rôzne kurzy zamerané na rozvoj osobnosti a na webináre. Urobil som si test osobnosti, čo mi o mne samom povedalo veľa pravdy a posunulo ma to ďalej. Začal som sa zaujímať o psychológiu (Jung, Frankl). Pripustil som si, že stále nie som na tom až tak zle. Tiež mi došlo, že sa musím mať viac rád a prijať seba samého takého, aký som (samozrejme nie s tým, že koktám). Teraz sa snažím čerpať informácie o fungovaní ľudskej psychiky, čo mi tiež neskutočne pomáha. Zatiaľ som dospel k záveru, že snáď jediné, čo mi chýba, je prekročiť svoj vlastný tieň (toto slovné spojenie sa používa bežne, ale skúste sa pozrieť, čo znamená z psychologického hľadiska). Taktiež viem, že by som sa nemal báť vyjsť ,,s kožou na trh" a prejaviť svoj názor. Predpokladám, že väčšina koktajúcich sú introverti a to sa v dnešnej extrovertnej spoločnosti veľmi nenosí. Extrovertnou časťou populácie sme akoby zatlačovaní do úzadia a cítime sa menejcenní. A to sa bohužiaľ ukladá do nášho nevedomia a určitým nutkavým spôsobom sa snažíme týmto ideálnym ľuďom vyrovnať, čo sa nám však veľmi nedarí a tak sme sklamaní stále viac. Takže snáď horšia kombinácia ako koktajúci introvert ani neexistuje Very Happy .Pretože nie je nič horšie ako nemožnosť vyjadriť svoj názor.
V jednej knihe som čítal, že ľudské nevedomie vyruší z relatívneho kľudu až nejaká kauzálna nutnosť. Neviem ako je to u žien, ale u mňa bola táto kauzálna nutnosť žena, teda ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu Very Happy . Niekedy ma napadlo, či som si to koktanie nevedome neuchovával a nepestoval len preto, aby som sa vyhýbal určitým veciam (kontakt s opačným pohlavím ). Pobadal som na sebe aj znaky syndrómu milého chlapca - veď som predsa múdry, milý, citlivý chudáčik a žene by som zniesol aj modré z neba, tak snáď za túto moju odovzdanosť za mnou príde nejaké dievča samo. Aké prekvapivé zistenie bolo, že mám 22 rokov a nič. Ženy za chlapom nebudú chodiť zo súcitu a z ľútosti, ale od vzrušenia. A nikdy za vami dievča nepríde, ak zo seba nevydáte poriadne slovo.. Taktiež som zistil, že ľutovanie mi vôbec nepomáha. Naopak, ďakujem všetkým, čo mi povedia pravdu do očí, aj keď niekedy bolí, ale práve to ma posúva. Mojím veľkým zistením tiež bolo, že tento môj grandiózny neurotický koktavý blud si nikto nevšimol, teda aspoň mi to nikto nikdy nevyhodil na oči, čo by som možno aj potreboval, aby som sa konečne prebral (keď som pred mesiacom povedal doma, že stále ešte koktám a snažím sa toho zbaviť, nikto mi to neveril a hovorili mi, že si vymýšľam - tak ako som si vymyslel aj tie choroby Very Happy ) Proste človek, ktorý nikdy nekoktal nás koktajúcich len ťažko pochopí. Avšak musím povedať, že boj s koktaním ma naučil skutočnej pokore, viac si vážiť život a maličkosti. Veď aj keby mal človek všetko, tak čo má z toho, keď sa s druhými nemôže poriadne slovne podeliť so svojimi zážitkami a pocitmi. Takže ľudia nezúfajte, koktanie nie je žiadna choroba, je to len fóbia, ktorej sa musíte zbaviť (nie vždy to však skutočne chcete, lebo vám je vo vašom svete vlastne celkom dobre a čakáte, že vás z toho niečo len tak dostane ). Hlavne musíte byť sami k sebe úprimní.
Teraz sa cítim oveľa lepšie, občas sa ešte zadrhnem, ale cítim, že od úplného zbavenia sa koktania už nie je ďaleko. treba tomu nechať trošičku aj voľný priebeh, nie zas moc tlačiť na pílu.


PS: Nemal by niekto z Vás záujem o stretnutie,kde by sme sa to naše koktanie pokúsili vykopať z hlavy a trochu si o tom pohovorili. Som z okolia Považskej Bystrice, ale mohli by sme sa stretnúť aj v Brne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adam



Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: ne duben 06, 2014 6:35 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, pěkně napsáno, docela jsem se i zasmál Very Happy

Trošku mi připomínáš sebe sama, kdyby jsi měl někdy cestu do Prahy, tak se ozvi Wink

http://balbuticka.komunita.cz/forum/viewtopic.php?t=634
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lado



Založen: 6.4.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Považská Bystrica

PříspěvekZaslal: po duben 07, 2014 10:22 pm    Předmět: Citovat

Ahoj,
pozeral som tvoje príspevky a určite máme veľa spoločného, až na to, že ty si už ženatý Very Happy . Samozrejme, keby som niekedy išiel do Prahy, tak by som sa určite ozval. A ty sa niekedy náhodou nechystáš do Brna? A to s tým vykopať si to koktanie z hlavy som myslel takmer doslova Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adam



Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út duben 08, 2014 1:50 pm    Předmět: Citovat

Já nejsem ženatý, odkud jsi to vzal? Smile

Velkou náhodou budu v Brně odpoledne a přes večer ve čtvrtek 17.4. Ale vůbec nevím kde v Brně (neznám to tam) a kdy bych měl čas. Ty bys měl v tento den čas?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lado



Založen: 6.4.2014
Příspěvky: 13
Bydliště: Považská Bystrica

PříspěvekZaslal: út duben 08, 2014 4:49 pm    Předmět: Citovat

Nejak som to vydedukoval z jedného tvojho príspevku Very Happy (jsem srovnaný -práce, rodina, peníze, zdraví).
Vo štvrtok 17.4. mám čas od rána až do 13:00, potom približne do 15:30 mám prednášku a pôjdem na autobus, ale medzi 16:30 a 17:00 by sme sa mohli stretnúť na Zvonařke. Tak sa potom ozvi, keď zistíš, kde presne budeš a dohodneme to presnejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127