Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Varování pro všechny balbutiky - Roztroušená skleróza

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lepolero



Založen: 8.3.2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: so březen 08, 2014 10:23 pm    Předmět: Varování pro všechny balbutiky - Roztroušená skleróza Citovat

Zdravím

Od útlého věku jsem trpěl středně silnou koktavostí, bylo s tím nakládáno jako s vadou řeči jak už je to běžné. S věkem jsem se s tím naučil pracovat ale stav se nijak nelepšil a stále bylo jasné, že koktavostí trpím.

Před necelým měsícem mi však byla diagnostikována po první atace... Roztroušená skleróza. Následná léčba následků této ataky, která však neměla se řečí nic společného vedla k naprostému odstranění koktavosti.

Chtěl bych tedy všechny, kteří to již neudělali, poprosit, aby řekli svému neurologovi zda se nemůže jednat o tuto chorobu.

Je mi téměř 27 let a koktavostí jsem trpěl přibližně od 5 let věku, přičemž k problému přispěl i logoped, který mne odnaučil pauzu mezi slovy (říkal jsem a,a,a,a), když pauza zmizela tak nebyl prostor a změnilo se v koktavost.

To že "léčba" kortikoidy přispěla k odstraněni balbutismu jsem ještě neprobíral s lékařem, jelikož jsem stále takzvaně v procesu a kontrolu mám naplánovanou na příští týden.

Ptejte se na co chcete.


Naposledy upravil lepolero dne pá březen 28, 2014 11:16 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adam



Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt březen 20, 2014 10:15 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, jakým způsobem ti byla roztroušená skleróza diagnostikována? Jak se to na přišlo? Jaké to má příznaky?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lepolero



Založen: 8.3.2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá březen 28, 2014 11:00 pm    Předmět: Citovat

adam napsal:
Ahoj, jakým způsobem ti byla roztroušená skleróza diagnostikována? Jak se to na přišlo? Jaké to má příznaky?

Díky


Zdravím, na RS se povětšinou přijde po nějaké vetší atace, v mém případě to bylo takto. Šel jsem spát se silnou bolestí hlavy, trpěl jsem léta na migrény. Ráno jsem se vzbudil a nebyl jsem schopen chodit rovně, podobné stavu opilosti. Určitá malátnost, musel jsem se všude opírat. O den později při holení jsem zjistil, že mi jedno (případně) obě oči zatáčejí do strany, prostě do koutu, podobné šilhavosti, ale když jsem se soustředil na to abych se díval levým okem, tak šilhalo pravé a obráceně. To vedlo k dezorientaci například při chůzi, když jsem šel po chodníku. Tak jedna z vlastností lidského zraku je taková, že na vás dává pozor, takže když vedle projelo auto nebo někdo prošel, otočila se mi automaticky celá hlava. Což vypadalo jako když rychle hýbáte hlavou ze strany na stranu. Po aplikaci kortikoidu jsem zjistil, že jsem měl drobné příznaky, které si však nikdo s RS nespojíme. například určitá nešikovnost a drobné zakopávání. Učil jsem se léta na klavír a kytaru, ale nikdy jsem se nedostal přes "prstoklad", potom co jsem dostal první vycházku z nemocnice, tak jsem si sedl k prvnímu klavíru co jsem viděl a hrálo se mi dobře (s přihlédnutím na to, že jsem se to nikdy pořádně nenaučil Smile ).

Tohle byl ale můj případ, RS se projevuje různě. Asi to zestručním wikipedií. http://cs.wikipedia.org/wiki/Roztrou%C5%A1en%C3%A1_skler%C3%B3za#P.C5.99.C3.ADznaky_a_symptomy

Jinak koktavost je částečně zpět. Avšak v jiné podobě. Jsem schopen mluvit celé věty naprosto v pořádku, ovšem pak přijde nějaké slovo, které nejsem schopen vyslovit a musím použít jiné. Případně začít naprosto jinou větu. Tento stav se mění i během dne. U mne koktavost v dřívějšku nikdy nereflektovala duševní stav a nervozitu. To nereflektuje ani teď.

Pokud například trpíte pravidelnou bolestí hlavy, tak rozhodně doporučuji zajít na základní neurologické vyšetření. Udělají vám CT sken. A nebýt paranoidní. RS to být nemusí. Diagnoza byla jista v podstatě během hodiny od návštěvy nemocnice, udělali zmíněný CT sken a lumbální punkci, pak ihned začali s podáním silné dávky kortikoidů infuzí, byl jsem pak dva týdny hospitalizován, ale to jen proto, kdyby se nahodou uvolnila magnericka rezonance,kde se vše na 100% potvrdilo. Pokud však přijdete jen s podetzřením založeném například na migrénách a koktavosti, tak vám udělají jen CT sken, ta vyšetření jsou poměrně drahá (pro nemocnici), tak se tím neplýtvá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zoranka



Založen: 1.4.2012
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: po březen 31, 2014 10:59 pm    Předmět: Citovat

Ahoj,
to jsi mě docela vyděsil, protože já u sebe dlouhodobě pozoruju podobné příznaky (od raného dětství). Sice nezakopávám, ale občas se mi bezdůvodně třesou ruce, různě mi cuká v rukou nebo v nohou apod. A i s tím hraním - já právě hraju už dlouho na flétnu a všimla jsem si, že občas se mi pořádně nedaří ani jednoduché hmaty (prsty se opožďují), a jindy i ty složité jdou samy. Také jsem zaznamenala, že ty potíže s hraním jsou většinou ve dnech, kdy se mi i hůř mluví. Doufám tedy, že to u mě není roztroušená skleróza. Doktorům se vyhýbám zdaleka a na nějaká vyšetření se mi moc nechce... Confused

Jinak u mě se koktavost projevuje také (téměř) bez závislosti na psychice a spíš tak nečekaně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lepolero



Založen: 8.3.2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne duben 06, 2014 7:17 am    Předmět: Citovat

zoranka napsal:
Ahoj,
to jsi mě docela vyděsil, protože já u sebe dlouhodobě pozoruju podobné příznaky (od raného dětství). Sice nezakopávám, ale občas se mi bezdůvodně třesou ruce, různě mi cuká v rukou nebo v nohou apod. A i s tím hraním - já právě hraju už dlouho na flétnu a všimla jsem si, že občas se mi pořádně nedaří ani jednoduché hmaty (prsty se opožďují), a jindy i ty složité jdou samy. Také jsem zaznamenala, že ty potíže s hraním jsou většinou ve dnech, kdy se mi i hůř mluví. Doufám tedy, že to u mě není roztroušená skleróza. Doktorům se vyhýbám zdaleka a na nějaká vyšetření se mi moc nechce... Confused

Jinak u mě se koktavost projevuje také (téměř) bez závislosti na psychice a spíš tak nečekaně.


Příznaky RS se v ráném dětství projevují opravdu málokdy, problém tedy může být někde jinde a nemusíte tedy plašit, ovšem třeba vyšetření na CT mašince není bolestivé a vlastně u toho ležíte a nic neděláte, takže toho bych se nebál Smile. Nedávalo mi smysl, že by se příznaky RS v časě kolísavě měnily, prostě nervový obal je buď poškozený nebo není, to co popisujete může být něco úplně jiného a třeba jen projev nějaké formy stresu, který nemusí být akutní (ve smyslu, že vám nikdo nemiří pistolí na hlavu, ale víte, že musíte za týden zaplatit nájem a přijde vám o maličko menší výplata, vám to teď nevadí, ale váš mozek na to samozřejmě myslí). Ale já nejsem doktor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zoranka



Založen: 1.4.2012
Příspěvky: 107

PříspěvekZaslal: so duben 12, 2014 2:14 pm    Předmět: Citovat

Podívala jsem se i po internetu - snad to opravdu není roztroušená skleróza. Smile
Nějaká nervová porucha to ale asi bude, protože ty projevy jsou divné. Třeba - mluvím úplně normálně a najednou mi něco jakoby přeskočí v hlavě a mluvící ústrojí si dělá, co chce. Nejde to ani nijak zastavit.
Já ve stresu moc nebývám a opravdu se mi nezdá, že by ty problémy s tím souvisely. Každopádně to nejspíš nebude nic tak vážného, abych s tím musela jít na vyšetření. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127