Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomohlo vám něco a zlepšilo řeč, napište i maličkosti
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Metody
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tučnej



Založen: 16.1.2007
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: út duben 24, 2007 6:00 pm    Předmět: POMOHLO VÁM něco A ZLEPŠILO řeč,NAPIŠTE I maličkOST,pomůžeTE Citovat

Skuste napsat jestli jste cítili zlepšení řeči po nějaké absolvování lečby nebo po nějaké skušenosti co vám kdo poradil,myslím že když tady každý napíše i maličkost,tak nikomu pomůžete Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nick Twisp



Založen: 14.3.2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: pá květen 04, 2007 9:59 pm    Předmět: Citovat

podle mi není špatný mlčet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavla



Založen: 9.4.2007
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 09, 2007 4:25 pm    Předmět: Citovat

Souhlasím, musí se mluvit, mluvit, mluvit. Já už přes 7 let chodím k logopedovi a zlepšení je tam naprosto zoejmé, i dál docházím a doufám, že se ještě zlepší. Rozhodně mi nejvíc pomohlo "oblouekové písmo", tzn. pod každým slovem si udělám obloueek a snažím se ho říct co nejmikeeji a pomáhám si rukou. tohle se snažím i uplatnit v normální řeči (samozřejmě ne tak očividni) a skutečně když se na to soustředím a nejsem ve stresu tak to mi pomáhá Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fuga



Založen: 23.11.2006
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 10, 2007 6:43 am    Předmět: Citovat

prostě mluvit, i když třeba podle rétorickejch měřítek nedokonale. Nenechat se odradit, umlčet. Konkrétni ? To by bylo na dlouho; snažim se využívat a přijmout za svůj konglomerát technickejch a psychologickejch postupu a rad z knihy M. Frasera - Svépomocný program při koktavosti (http://www.kosmas.cz/knihy/132344/svepomocny-program-pri-koktavosti/); to mi příjde vyčerpávající.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nick Twisp



Založen: 14.3.2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: čt květen 10, 2007 7:21 pm    Předmět: Citovat

fraser je fajn, ale je to hodně behavěřr.. mi osobně moc nebaví oslovovat lidi na ulici, jen abych si dokázal, že se nebojím..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fuga



Založen: 23.11.2006
Příspěvky: 35
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá květen 11, 2007 5:37 am    Předmět: Citovat

Jasně, to je ulítlý - taky je to amík, že jo Smile, ale je tam spousta přínosnejch nápadu - práce s úhybnym jednáním a manévrama, vysloveně řečový návody, práce s dechem, atd. A mezi náma - ono to o tom "behavěřrálnu" Smile, schopnosti jakýhosi vnitřního optimálního naladiní se, docela dost je.....když totiž apriori očekáváš nezdar, zaručeni příjde a co je horší, následujou ho výeitky, sebeobvěřování a "potvrzení" negativních sebehodnocení....Z tý knížky (+ jinejch) se myslim dá vybrat co ti sedí a aplikovat to a to by v tom byl čert, aby se ree nezlepšila....no ale musim přiznat, že též nemam zrovna oeeovi (ale ani jinak Rolling Eyes )nejlepší období Confused Laughing . Tak nám držim palce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nick Twisp



Založen: 14.3.2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: pá květen 11, 2007 5:44 pm    Předmět: Citovat

no jo, mně to nakonec taky pomohlo. ale nedělal jsem všechny ty prkotiny, co tam doporučujou.
je dobrý jít do toho, myslím do těch situací, kde o nic nejde a kdy se člověk třeba zeptá někoho neznámýho, kolik je hodin, nebo na cestu, i když to ví. ale i když jsem to dělal, tak mi to moc nepomohlo, protože tam člověk ví, že zas tak o moc nejde, že je to sice doopravdy, ale není to to samý, jako předstoupit třeba před třídou a o něčem referovat.

podle mi by měla třeba pojišťovna přispívat balbutikum na kredit, aby si zkusili volání a zbavili se fobie. to je podle mi dobrej behavěřrální nácvik, volat na ruzný informace a ptát se a tak se cvičit a obrnit se.

no, je to běh na dlouhou tra?. ten synovec peuteschmidové, co poeložil toho murraye - "příběh jednoho koktavého" (i když ten překlad je dost divnej) je dobrej i v té naději, že to jde dostat pod kontrolu. jako že člověk sice koktá, ale ne nějak vehementni a hlavně z toho nemá psycho..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas ...



Založen: 8.6.2006
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: pá květen 11, 2007 6:21 pm    Předmět: Citovat

Jo souhlasim, ve Fraserovi je spousta šikovnej věcí ale i blbostí ... Ale spíš než jako návod pro zlepšení řeči mi to přijde jako hodně dobrá studie psychologie koktavýho. Rad, který by se dali nějak normálně aplikovat v běžný řeči, tam moc není. Ale určitě stojí za to si to přečíst ...
BTW pro mně je úplně v pohodě připravit si nějakej referát a říct ho před třídou, ale třeba ptát se náhodnej kolemjdoucích na cokoli je pro mně docela problém. prostě stát před známýma lidma a něco jim říkat je pro mně mnohem příjemnější než oslovit někoho cizího. A nevim, jestli si to v tom svým příspěvku myslel i v tom smyslu, že kratší projev je pro tebe příjemnější než dlouhej??? Já teda rozhodně dávam přednost tomu, když se můžu rozmluvit a vyprávět dýl než třeba říct dvě tři slova. např. v současný době se nikterak nenervuju s nějakejma referátama, seminárkama atd. (stejně vim, že mi nějakej dají a budu ho muset odříkat, tak proč se toho bát?), ale třeba když nám rozdali písemky a chtěli hlásit známky a člověk musel říct tu svoji konkrétní, kterou dostal (navíc víš po kom si v abecedi a kdy ta chvíle přijde) tak z toho jsem měl a mam obavy pořád ...
Jo a příspěvky od pojišťovny na kredit? Obávám se, že v tom případě by měla ČR rekordní nárust poetu balbutiku v dijinách lidstva Very Happy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nick Twisp



Založen: 14.3.2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so květen 12, 2007 7:50 am    Předmět: Citovat

no, asi se dá říct, že balbutik koktá miň v prostředí, ve kterém se necítí ohrožen. já mám třeba před třídou strach něco říct, protože je nás v ní padesát a já někoho moc pořádně neznám. kdybych se na to povznesl a řekl si, že je mi jedno, co i o mně budou myslet, tak bych byl v klidu. pokud si je balbutik jistej sám sebou a je to osobnost, bude koktat podle mi miň. prostě když bude mít něco, o co se jeho existence muže bezpečni opoít, např. žena, děti, práce.

co s etýee posípivku na kredit, tak vzhledem k tomu, že ptatím litr měsíčně, což znamená 12000 roeni, tak řešení příspěvku pojišťovny na problém s telefonováním, který většina balbutiku má, myslík vážně. ty nemáš problém telefonovat? já mám a je to pro mi trýzeo a kdybych si mohl dvě kila měsíčně protelefonovt na nějaký podělaný informace, tak by se mi to podle zlepšilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas ...



Založen: 8.6.2006
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt květen 17, 2007 5:46 pm    Předmět: Citovat

Já netvrdím, že nemam problémy s telefonováním. Mám z toho stejně jako skoro každej balbutik strach. Jenom pochybuju, že v mým (a asi i mnoha jinejch) případě to jakýmkoli způsobem pomůže. prostě když mam strach telefonovat, tak vědomí že tak můžu einit zadarmo mi odvahu nedodá. A pokud nemam strach zatelefonovat, tak ten příspěvek nic neřeší (teda logopedicky, finančni to je pochopitelni příjemný Very Happy ). A jestli provoláš litr měsíčně, tak asi nemáš tak strašnej strach z telefonování. přijde mi to jako třeba kdyby astmatici chtěli příspěvky na pivo, protože když stráví nějakej čas v pořádně zakouoený hospodě, tak si tim trénujou plíce... Peace Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nick Twisp



Založen: 14.3.2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: pá květen 18, 2007 2:42 pm    Předmět: Citovat

taky peace...

jde o to si to nacvičit.. z pohledu behavěřrální psychologie je tohle ideální. doporučuje to i fraser. volat na nějaký informační linky a zkoušet se ptát na cokoliv, dokud se prostě nezbavíš strachu..

máš podělaný záda, dostaneš příspěvek na lázně.

seš balbutik, dostaneš příspěvek na autoterapii, v podobě volného volání na informační linky..

co se týče těch prachu, tak v dnešní době je tohleto právě problém, protože ač ty nikomu voláš, nebo někdom volá tobě, tak to stojí prachy. pokud někdo volá tobě, mužeš to subjektivni vnímat tak, že každá tvá odmlka volajícího stojí něco navíc a to jen zvyšuje tlak a koktání se zhoršuje..

tvuj poímir s astmatiky a pivem je hodně out..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas ...



Založen: 8.6.2006
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: pá květen 18, 2007 4:37 pm    Předmět: Citovat

No tak nemyslim si, že by bylo tolik lidí, který by si z finančních důvodu nemohli dovolit se při telefonování zakoktat ... většina informačních linek je už též zadarmo a pokud ti někdo volá, tak asi něco chce a na odpověď si počká. Jinak si nemyslim, že problém spočívá v tom, že máš s nikym pit minut telefonovat, ale v tom, že my balbutici (nikterý) máme strach ten telefon zvednout a někam zavolat. A to je věc sebevědomí, odvahy nebo já nevim, jak to mam nazvat, ale určitě ne peniz. A trouf bych si říct, že to je o jednom max. dvou zavoláních, kterýma člověk to sebevědomí získá a ne o 50 hovorech měsíčně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nick Twisp



Založen: 14.3.2007
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so květen 19, 2007 12:32 am    Předmět: Citovat

já se na to dívám jinak než ty. neměl jsme na mysli finanční důvody, ale na nárokování si na pojišťovně, který platíš litr měsíčně. pokud tobě pomůžou dva hovory a stratíš strach z telefonování, tak asi nejseš typ balbutika, kterej má s tímhle problém. já mám strach telefon zvednout, když nevím, kdo mi volá, mám strach volat nikomu, koho neznám..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas ...



Založen: 8.6.2006
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so květen 19, 2007 8:45 am    Předmět: Citovat

Jo ok každej balbutik je jinej a každej má ty problemy trochu jinak. Ale oek bych, že tohle mam docela podobně. Taky se rozmejšlim, jestli mam zavolat nikomu cizímu ... Ale u mně je to věc eisti psychická, prostě kdybych měl na nějakym diktafonu namluvenej pozdrav a představení se, tak ten strach padá. Já nemam strach z pitiminutovýho rozhovoru, ale z prvních deseti patnácti vteoin. A to je právě věc, kterou žádnej příspěvek nepřekoná ani mi s tim někdo jinej nepomůže. prostě strach z telefonování je eisti subjektivní psychickej problém, se kterým si musíme pomoct sami.
Nevim, nechci házet všechny do jednoho pytle, ale takhle to má podle mně většina balbutiku, co se bojí někam zavolat. I Fraser to vidí podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rhett



Založen: 26.4.2006
Příspěvky: 156
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červenec 09, 2007 1:35 pm    Předmět: Citovat

Tak tady snad opravdu pomůže jen volání na infolinky, které jsou zdarma - a není jich málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Metody Časy uváděny v GMT
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127