Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vystupovanie na verejnosti

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
slusny_muz
Anonymní





PříspěvekZaslal: st červen 07, 2006 8:14 am    Předmět: Vystupovanie na verejnosti Citovat

Ahojte. Som rad, ze som objavil tuto stranku! Ja som sa zacal zajakavat uz od mala. Neviem, aka pricina ma k tomu priviedla. Pametam si, ked som bol prvacik na zakladnej skole a mal som predniest basněcku, tak som nedostal zo seba ani slovko. Aj ked som hrozne chcel, jednoducho to neslo.
Teraz ked uz mam 27 rokov, skoncil som VS a prave onedlho obhajujem svoju dizertacnu doktorsku pracu. Tym chcem povedat, ze aj ked sa zajakavame o nic sme neni horsi od ostanych ludi aj ked samozrejme, ze niektore pracovne pozicie su nam asi vzdialene (moderator, hovorca,...). Pre mna asi najvacsi strach robi prezentacia pred ludmi. Pretoze ked sa k tomu prida este trema, tak to nieje asi moc dobre. Ale pomaly zistujem, ze s tou tremou je to uz lepsie, ale to asi treba len cvik a privelmi sa nebat. Prave o par dni budem takuto prezentaciu mat, takze mam trochu obavy. Pozna niekto nejake triky pri prezentaciach? Snazim sa vynechat slova, ktore by mohli robit problemy, skracujem vety a snazim sa hovorit pomalsie. Ale aj tak je to take kostrbate....
Dakujem a prajem prijmeny den.
Návrat nahoru
elena



Založen: 17.5.2006
Příspěvky: 1
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 11, 2006 3:12 pm    Předmět: Citovat

Tak si vyzkoušej ten projev před zrcedlem. Když se zarazíš, tak peelivi pozoruj, co právě děláš. Jak dýcháš, které svaly se ti zapojují a co dělá tvuj jazyk, rty, patro, nohy, ruce, všechno. Potom si stejné slovo pomalu zopakuj, a snaž se přitom všechno zopakovat přesně tak, jako předtím. Tím svoje zadrhnutí dostáváš pod vědomou kontrolu. A při dalším zakoktání zase.. Asi na to už nemáš čas, ale je to fajn metoda. Nejdřív to všechno poeháníš co nejvíc, a pak, když to dokážeš perfektni vědomě napodobět, uvědomíš si i při řeči, kde ten tlak vzniká a vědomě ho zmenšíš. Pokud se nejčastiji zaseknou rty, tak se je nauč stisknout co nejsilněji, pak trošku miň, a zase miň... Tahle metoda neslibuje, že budeš mluvit úplně plynule, ale že se naučíš koktat "lehce", takže to vypadá spíš jako roztržitost, nebo děláš pauzy, jako když někdo mluví a uvažuje při tom. Vypadá to docela efektni - jako rozvážná mluva. V té chvilce poerušení zmenšíš onen tlak a vyklouzneš z toho. Princip spočívá v tom - ne se bát až to přijde, ale (trošku morbidní Twisted Evil ), tišit se na to, jak to dokážeš ovlivnit a přijmout každé zakoktání jako výzvu k uplatniní nové modifikující techniky. Znám jednoho kluka co takhle mluví, a musím říct, že mi tím doslova upoutal (v pozitivním slovasmyslu), znilo to tak filozoficky.. a nakonec jsem zjistila, že to je jeho způsob obrany proti koktání Razz
Píše o tom například Carl E. Dell, jun (nelekni se názvu: koktavost u dětí školního věku) je to pro logopedy, ale je tam dobře popsané jak na to. Anebo Richard Parent: Jak žít s koktaostí, či známý Svépomocný program při koktavosti od Malcoma Frasera. V knihovni je jistě všechny najdeš. Jo a mimochodem, já ještě neviděla někoho, kdo jde na tak závažnou obhajobu či zkoušku, a přitom mluví plynule..teda já alespoň ne.
Tak hodně štěstí! ať to klapne a je z tebe Dr. Slušny_muž!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rhett



Založen: 26.4.2006
Příspěvky: 156
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červen 12, 2006 6:25 pm    Předmět: Citovat

Díky za tip. Jen by mi zajímalo, jak lze tento způsob nacvičit, když balbutici o samoti nekoktají. Když si budu chtít něco říkat před zrcadlem, tak mluvím úplně plynule. Ale je pravda, že o této metodě jsem už četl i v jiných knihách - takže asi je obecni rozšíoená.
Jinak já mám svou metodu - zaujmout obsahem pojevu tak, že posluchači přestanou vnímat způsob přednesu. prostě nemít to nudné, odvést pozornost. Smile
Také přeji Slušnému_muži hodně zdaru a předem GRATULUJU!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127