Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Leváci vs. praváci

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Metody
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
adam



Založen: 23.2.2010
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: st březen 24, 2010 11:13 pm    Předmět: Leváci vs. praváci Citovat

ahoj, nedávno jsem si vzpoměl, že mi kdysi jedna psycholožka řekla, že je docela dost možné, že zadrhávání-koktání souvisí v levou rokou. Čili leváci, a lidé, kteří preferují vykonávání jakékoliv činnosti levou rokou, by měli být náchylnější na ono zadrhávání. Nejedná se jen o to, kterou rukou píšete, jedná se o to, kterou rukou např. saháte na vypínač světla, kterou pouštíte vodu atd... Prostě kterou ruku více využíváte, při každodenních činnostech...

Jaký je na to váš názor?

Moje zkušenost je taková, že jsem měl v 9. třídě na základce zlomenou pravou ruku, takže jsem se naučil provávět mnoho činnosti levou a něco mi zůstalo doteď Confused A právě co si pamatuju, tak můj problém se zadrháváním nebyl tak velký na základce. - Mohl jsem číst před celou třídou nahlas, neříkam, že jako ostatní, ale šlo to.
A pro změnu čtení na SŠ před celou třídou nešlo vůbec. Řekl bych, že mluvení, se mi taky na SŠ zhoršilio oproti základce.
Teď jakštakš bojuju na VŠ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maggy



Založen: 21.3.2013
Příspěvky: 3
Bydliště: Jihlava

PříspěvekZaslal: čt březen 21, 2013 9:35 am    Předmět: Citovat

Nemyslím si, že by lateralita úplně souvisela s tím, jestli koktáš nebo ne.
Je pravda, že to, zda používáš levou nebo pravou ruku, bezprostředně souvisí s hemisférou, kde je komunikační centrum.

Zajímavé pokusy jsou například s osobami, kterým přeťali corpus callosum - to je útvar, který hemisféry spojuje - a bylo potvrzeno, že komunikační centrum se může vytvořit i v druhé hemisféře.
Takže bych se na to nedívala tím stylem ,že lateralita je zodpovědná.
Dneska už se leváctví ve školách naprosto normálně podporuje - existují dokonce oobchody pro leváky - http://www.sevt.cz/obchod/skolni-potreby-a-pomucky/skolni-potreby-pro-levaky/ - to mě třeba úplně odstranilo.
Upřímně si ale nemyslím, že byto mohlo souviset koktavostí.
_________________
Nemračte se, zkuste tohle Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Metody Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127