Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

dychanie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Metody
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Giovanni



Založen: 7.8.2008
Příspěvky: 58
Bydliště: SVK, Veľký Krtíš

PříspěvekZaslal: st listopad 11, 2009 11:08 pm    Předmět: dychanie Citovat

Ahojte,zaujima ma ze ako dychate pri reci,do brucha sa nadychnete,alebo do pluc?mne bolo odporucene davnejsie do brucha dychat,a ina osoba mi odporucila len do pluc sa nadychnut a tak rozpravat.Dakedy nemavate take pocity,ze uz nemate vzduch akoby pri reci?A ako by ste sa vymackali ako citron?Ja ten problem osobne mam,zacnem vetu a na konci uz nestacim s dychom,proste musim sa nadychnut a potom pokracovat.Proste aj nespravne dychanie dopomaha dost koktaniu.

Naposledy upravil Giovanni dne ne únor 21, 2010 4:39 pm, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pato



Založen: 10.11.2009
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt listopad 12, 2009 8:00 pm    Předmět: Citovat

jo stejně to mám i já, ale problém je v tom že vůbec nevím jak dýchat. Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giovanni



Založen: 7.8.2008
Příspěvky: 58
Bydliště: SVK, Veľký Krtíš

PříspěvekZaslal: čt listopad 12, 2009 9:51 pm    Předmět: Citovat

tak to sme dvaja,len dvaja? Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mishell2626



Založen: 30.9.2009
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá listopad 13, 2009 6:42 pm    Předmět: ... Citovat

hmm no tak to sme traja....Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alexandrap



Založen: 25.8.2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 1:42 pm    Předmět: odpoved Citovat

Tak, to už štyria, a zhoršuje sa to hlavne v strese. A pri logopedičke som zistila, že mám aj zníženú kapacitu plúc, pri vydychovaní vydržím menej vyslovovať určitú hlásku ako druhí ludia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giovanni



Založen: 7.8.2008
Příspěvky: 58
Bydliště: SVK, Veľký Krtíš

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 3:37 pm    Předmět: Citovat

Este kto sa prida? Very Happy ,ale teraz vazne,nikto mi nenapisal odpoved na moju otazku,okrem Alexandrap,ty dychas tak plucami vsak?do nich sa nadychujes,to aj mne odporucala logopedicka,ale psychologicka prave opacne zo do brucha,neviem co je spravne priznam sa. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ico



Založen: 18.1.2007
Příspěvky: 192
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 14, 2009 7:43 pm    Předmět: Citovat

Ja som uz vo viacerych zdrojov nezavislych od seba, cital, ze lepsie je dychanie do brucha, ze dychanie do hrude, je to tzv. plytsie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klobas



Založen: 7.11.2009
Příspěvky: 3
Bydliště: CZ, Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út listopad 24, 2009 7:36 pm    Předmět: Citovat

Mě v logopedii učili se zásadně nadechovat nejprve do břicha a samozřejmě hodně z hluboka. Taky můžu doporučit před vyslovením problematického slova začínajícího samoláskou, začít slabým výdechem a s přidávající intenzitou na výdechu teprve zapojit hlasivky a vyslovit to určité slova (platí samozřejmě jen pro ty balbutiky, kteří mají stejně jako já problém zejména na počátku slova). Bavil jsem se s jedním z mála balbutiků v mém okolí, a ten mi doporučil, že mu pomáhá rytmus řeči kontrolovaný poklepáváním nohy, či ruky o stehno. Nemůžu však doporučit, u mě to prostě nefunguje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hejnija



Založen: 13.12.2009
Příspěvky: 7
Bydliště: Holešov, Ostrava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 13, 2009 9:17 pm    Předmět: Citovat

Ahoj, před pár týdny jsem absolvoval týdenní pobyt na klinice LOGO v Brně, tak se můžu podělit o nějaké poznatky.

Dýchal jsem hodně povrchně a většinou mi v půlce věty došel vzduch. Na logopedii mě učili dýchat do břícha, plíce maji zvonovitý tvar, takže mají dole větší kapacitu, proto při nádechu do břicha nabereme do plic více vzduchu.
Dýchání do břicha je nutné trénovat, protože to málokdo dělá (prý hlavně ženy to neumějí). V sedě nebo v leže na zádech si dát jednu ruku na břicho a druhou na hrudník, při nádechu se musí pohybovat pouze břicho, hrudník ne. Nejlépe je provádět nádech nosem, protože při nádechu nosem jde vzduch automaticky do břicha.
Dále je dobré provádět různá dechová cvičení, např. nádech nosem do břicha a na jeden výdech pomaloučku vyjmenovávat dny v týdnu, měsíce apod.
Důležíté je také zmírnit tempo řeči. K tomu existuje několik technik (obloučky, klepání si prstem nebo nohou...)

Kdyby jste měli zájem, tak se můžu více rozepsat.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giovanni



Založen: 7.8.2008
Příspěvky: 58
Bydliště: SVK, Veľký Krtíš

PříspěvekZaslal: po prosinec 14, 2009 6:05 pm    Předmět: Citovat

ahoj Hejnija,jasne mozes sa rozpisat,kazde nove info je nam vzacne Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hejnija



Založen: 13.12.2009
Příspěvky: 7
Bydliště: Holešov, Ostrava

PříspěvekZaslal: po prosinec 14, 2009 9:50 pm    Předmět: Citovat

Já se tedy pokusím shrnout nabyté informace. Předem upozorňuji, že čerpám jen z toho, co jsem si zapamatoval, takže jestli bude něco nepřesné, tak mě opravte.
Také nevím, jestli jsou uvedené postupy vhodné pro každého. Na skupinové terapii radil logoped používat metody pro lepší plynulost řeči jen v "jednoduchých" situacích (např. při hovoru s rodinou, kamarády), když jsem se na to ptal své logopedky, tak mi bylo řečeno, že moje vada není tak závažná, takže můžu aplikovat metody ve všech situacích. Proto je vhodné vyhledat odbornou pomoc a najít metody vhodné přesně na váš problém.

Dechová cvičení
V leže na zádech, pokrčené nohy. Nádech nosem, výdech ústy. Vždy několik opakování.
1. Ruku položit na břicho, druhou na hrudník. Nadechovat se nosem, aby se pohyboval pouze hrudník (tzn. dýchat břichem)
2. Ruku na boky v oblasti, kde končí hrudní koš. Nadechovat se nosem, aby se pohybovala pouze tato část hrudníku.
3. Ruce jak v 1. cvičení. Nádech jen do horní části hrudníku.
4. Nádech postupně do břicha, střední a horní části hrudníku. Pomalý výdech opačným směrem (vrch, střed a břicho).
5. Hluboký nádech nosem a vyslovování písmene S (syčení jako had). Stejným způsobem písmeno Š. V první půlce výdechu S, ve druhé Š. Rytmické střídání S a Š.
6. Stejné jako 5, ale s písmeny C a Č.
7. Hluboký nádech a pomaloučku vyslovovat nějaká slova, nejlépe nějakou řadu, např. dny v týdnu, měsíce, klidně také pozpátku, ať se trochu zapojí mozek, jména nebo věci na jednotlivá písmena abecedy..... Jednotlivé slabiky vyslovovat uměle natáhle (nevím, jak to přesně popsat), jednotlivá slova spojit písmenem "A "(aby byl proud vypouštěného vzduchu nepřerušovaný). Samozřejmě nemusíte říci např. všechny dny v týdnu na jeden nádech.


Zpomalení tempa řeči


Obloučky
Budete se soustředit na kreslení obloučků, zpomalí se vám řeč. Já zapomínám, že s někým mluvím a "zapomínám" zadrhávat.
Má několik fází:
1. Kreslit si na papír oblouček pod každou slabiku vyslovovaného slova.
2. Kreslit obloučky pod každé slovo.
3. Kreslit si obloučky v duchu.

Rytmus
Stáhněte si na internetu softwarový metronom (existuje také pro mobilní telefony) a při mluvení vyslovujte slabiky podle rytmu metronomu. Můžete si také sami ťukat do stolu prstem nebo tužkou, toho se dá dobře využít při telefonování, protože vás druhá osoba nevidí.
Jakmile si na rytmus navyknete, tak při hovoru si stačí vzpomenout, a zpomalit řeč na naučenou rychlost. (Což je docela problém, vzpomenu si vždycky až po hovoru Smile

Odstraňování strachu z problematických situací
Snažit se co nejvíce hovořit, protože strach nám moc nepomáhá a tím, že se vyhýbáme hovoru, tak nemůžeme trénovat řeč a máme problémy když mluvit musíme.
Já jsem měl dost velký strach z telefonování. Neznámá čísla jsem nezvedal skoro vůbec a když jsem měl volat já, tak jsem byl několik hodin před telefonátem dost vystresovaný, mnohdy jsem raději nikam nevolal a "donutil" tam zavolat přítelkyní nebo to zašel vyřídit osobně. Také jsem nezvládal nákupy přes pult, v koupě párků jsem byl plně závislí na přítelkyni Smile. Teď naopak hovor vyhledávám, schválně se jdu např. v Ikea zeptat, čím se dá pohovka čistit (i když mě to vůbec nezajímá), uskutečnil jsem několik nákupů v masně, sám jsem se objednal telefonicky u zubaře, volal jsem na RWE objednat opravu plynoměru. A jsem překvapený, že ono to jde. Při telefonování si dopředu napíší věty nebo osnovu, co chci říct, vezmu si do ruky tužku a začnu si vyťukávat rytmus a pomalu řeknu vše, co mám na srdci. Dobré je, když při hovoru mám poblíž přítelkyni, protože pak můžeme probrat, co jsem dělal špatně nebo dobře. Stále mám totiž problém s rychlou mluvou, při hovoru s cizí osobou zapomenu na všechny poučky a techniky a drmolím svým dlouhá léta používaným stylem, je to prostě běh na dlouho trať.

Uff, myslím, že zatím stačí. Klidně se ptejte nebo napište, jestli jste už něco z uvedeného zkoušeli a s jakým výsledkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giovanni



Založen: 7.8.2008
Příspěvky: 58
Bydliště: SVK, Veľký Krtíš

PříspěvekZaslal: út prosinec 15, 2009 2:44 pm    Předmět: Citovat

dakujem/e za vycerpavajucu odpoved.To dychanie ma ucila psychologicka,ale ked pride stresova situacia nastane blok a zabudnem na vsetko aj ja Laughing a koktam.Musim pochvalit tvoju priatelku,ze ti v tom "boji" s koktavostou pomaha.Ten metronom si stiahnem,dakujem za napad.A inak kolko mas rokov?odkedy koktas?Predstav sa nam:) bud v tejto teme,alebo zacni novu ako aku aj ja mam napr. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jablko



Založen: 12.1.2010
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 8:05 pm    Předmět: dychanie Citovat

Ahojte,
ja si myslim, ze logopedicke ci ine "precvicovanie" dychania nema velky zmysel. Nejde totizto o dychanie ako take, ale o jeho koordinaciu v reci.

Mna cele detstvo morili na logopedii s dychanim do brucha, fukanim do pingpongovej lopticky ci nekonecnym spievanim aaaaaaa....
No, a kedze som celu mladost hrala na flautu a profesionalne trenovala plavanie, tak moje vysledky v tychto "cviceniach" boli rekordne, avsak pri beznej reci som lapala po dychu.
Ked nam sportovy lekari na plavani "merali" objem pluc fukanim do isteho pristroja, mala som najlepsie pluca zo sportoveho klubu... Ale pri obycajnom dialogu som sa "topila" v slovach...

Podla mna ide o psychicku zalezitost vyvolavajucu fyziologicku reakciu, napatie a strach zo zakoktania sa nam zovrie hrdlo, ci zastavi prisun vzduchu... Musime vyhrat nad vlastnou myslou, a tak sa aj nase telo stane spojencom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ico



Založen: 18.1.2007
Příspěvky: 192
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 12, 2010 8:27 pm    Předmět: Citovat

Tento prispevok sa mi fakt pacil, konecne sa vyvratil fakt, ze balbutici maju problemy s dychom
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
máma



Založen: 14.12.2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne únor 21, 2010 4:18 pm    Předmět: Citovat

Mě cvičení dýchání přijde jako dobré. Uvědomuji si, že syn balbutik, když mluví a slyší se, že to "skáče", tak se snaží zhluboka nadechnout a pak mluvit dál. Samozřejmě ve svých pěti letech se nadechne na naprosot nevhodném místě a pak se jestě snaží tu časovou ztrátu dohnat, takže mluví ještě rychleji. Ale chtěla jsem říct, že i on zřejmě podvědomě cítí, že mu ten dech schází. Takže kdyby teď hned od mala začal dýchání trénovat, mohl by si to jesště včas zafixovat.
Jinak zřejmě je asi fakt kvalitnější dýchání do břicha. (Když jsem byla v pubertě, někde jsem slyšela, že ženský mají dýchat do plic, aby měly větší prsa - hádejte, jak jsem celé mládí dýchala? Very Happy ) Ale po porodu císařem mi sestry říkaly, ať bolestivé stavy prodýchávám zhluboka do břicha, protože tak se organismus pořádně okysličí a nedochází ke bolestivým křečem. No a když se okysličí jizva na břichu, tak co by se neuvolnily plíce, že jo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Metody Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127