Obsah fóra Balbutická komunita Balbutická komunita
fórum o všem možném a koktavosti nejvíc:-)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moje zkušenosti

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vry



Založen: 20.12.2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne prosinec 20, 2009 7:46 pm    Předmět: Moje zkušenosti Citovat

Zdravím, tak jsem se sem zaregistroval, protože už vnímám že se to nepěkné(zadrhávání v řeči)zase začíná vracet.
Ale nejprve se představím...Jmenuju se Dominik a je mi 15 let, jsem z olomouckého kraje Smile
Chtěl bych se s vámi podělit o některé mé zkušenosti a věřím, že jich mám hodně, protože se zadrhávám v řeči už 10 let.
Všechno to začalo asi nějak v 5-ti letech. Podle mě i rodiny za to mohl, ikdyž to zní absurdně, čert na besídce. Pamatuji si, jak jsem se ho strašně bál, brečel jsem, musel jsem s rodiči odejít, prostě byl to z dětsví můj nejstrašnější zážitek. Od těchto 6-ti let jsem koktal vážně hodně, snad v každé větě. Pamatuji si, že jsem potajnu dokonce i brečíval, když se mi cizí kluci smáli. Nebylo nic horšího na mé sebevědomí, než když se mi kluci, který jsem ani neznal smáli...
Toto všechno pokračovalo až myslím do 6. třídy, tedy rok po tom, co jsem šel na gymnázium. Najednou už jsem nekoktal tak moc, svět byl najednou krásnější, ikdyž pořád to nebylo ono. Postupně se vše však zlepšovalo až tak, že jsem jednu dobu nekoktal vůbec, myslím že dokonce i teď už dokáži v pohodě mluvit s okolím. Dokonce kamarádi, kteří mě potkali před rokem ani netuší, že se nějak zadrhávám Smile Doufám, že toto zlepšování bude pokračovat i nadále a já přestanu koktat, nebo spíše se zadrhávat úplně...
Teď bych se chtěl s vámi podělit o ty zkušenosti, některé rady, mé postřehy atd.
-Je to všechno v psychice, všimněte si, že když mluvíme sami pro sebe, tak nekoktáte!!!
-Podle mě je nejhorší takovéto vyřizování, kdy jdete za osobou kterou neznáte a stačí ji říct jednu větu, ale vy se s tím stresujete týden. Stačí na to nemyslet, říct si, že to nějak dopadne. Nejhorší je si tu větu předříkávat a plánovat, co řeknete-to vám vůbec nepomůže, právě naopak
-Když se cítíte, že ten začátek nemůžete říct(nechápu proč, ale já vycítím, že to dané slovo nemůžu říct) tak ho zkuste nahradit slovem jiným
-U mě platí, že když mluvím s člověkem mladším než já, tedy s člověkem před kterým nemám respekt, tak mohu mluvit do aleluja, a nikdy se nezadrhnu, horší je to však se staršíma. Zkuste brát všechny rovnocenně!
-Když něco říkáte člověku, řekněte si, že ta osoba má také nějaké své chyby a že ji můžete být úplně ukradení.
-Věřte si! Myslím si, že balbutici mají nejmenší sebevědomí ze všech-a v tom to právě je...

A hlavně: Když se zadrhnete, svět se nezboří!!!
Doufám že to nevzdáváte bez boje, nepropadáte kvůli tomu stresům jak já a že se s tím chcete poprat, tak jako já!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Carl



Založen: 4.12.2009
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po prosinec 21, 2009 11:41 am    Předmět: Citovat

Problém je, že koktání je u každého úplně jiné a na každého funguje
něco jiného.
I já trpím zadrháváním jako ty ( včetně toho vycítění problému dlouho dopředu ... ), je mi 23 let a pamatuji si, že ve tvém věku jsem na tom byl asi nejlépe. Pak jsem ale přišel na střední školu, kde se projevily moje další psychické problémy ( sociální fóbie ) a zadrhávání bylo zpět v plné síle.

Máš pravdu v tom, že vše je v psychice. To je bohužel velmi špatné, protože tu nemůžeme ovládat zdaleka tak dobře jako nějaké fyzické projevy.

Poslední rok chodím k logopedovi a obávám se, že mi nemůže pomoci. Existují sice techniky na podporu plynulosti řeči, ale nijak mi nepomohou na začátku vět ( kde se zadrhávám z 95% případů ).

Sebevědomí je problém,nějakou dobu docela vážně uvažuji nad tím, že jsem nějakým způsobem mentálně zaostalý ( to nesouvisí jenom s koktáním ). Stačilo mi jenom to, že prodavači se mnou jednají jako s mentálem, mluví na mě pěkně pomalu a výrazně, abych to pochopil Smile

Ano, svět se při našem zadrhnutí nezboří. Ale u pohovoru, kde nemůžu vyslovit "dobrý den" jsem okamžitě označen za hulváta a samozřejmě se můžu rovnou obrátit a jít pryč, jsem bez šance.

Jinak ti přeji hodně štěstí v životě. Pokud je tvým problémem pouze zadrhávání řeči, nejsi na tom tak špatně Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vry



Založen: 20.12.2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po prosinec 21, 2009 12:36 pm    Předmět: Citovat

Nevím... Obávám se, že to nejlepší už mám za sebou, protože se to opět začíná zhoršovat, ale možná je to tím, že je zima a mám hodně starostí ohledně školy atd. V létě se nezadrhávám takřka vůbec...
Jinak ohledně té sociální fóbie, nevím to jistě, ale zdá se mi, že ji asi(ikdyž málo) trpím. Například když jdu po ulici, tak jsem strašně nervózní, protože (ani nevím proč) si myslím, že ten druhý si o mě snad myslí že jsem dement...Nedokáži se dívat nikomu do očí, před lidmi někdy zmatkuju, protože chci před nimi udělat dobrý dojem-Chci před cizími lidmi udělat dobrý dojem, ale poté si myslím, že jsem udělal dojem nejhorší...Někdy mám takové depky, kdy si myslím že nemám snad ani jednoho kamaráda...
Nevím jestli jsou toto příznaky, ale štve mě to, protože chci, aby mně bylo úplně jedno, co si ostatní lidé myslí, ale to mi vůbec nejde:(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-pepa-



Založen: 2.2.2009
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po prosinec 21, 2009 9:42 pm    Předmět: Citovat

Zdravím vás pánové. Mám velice podobné problémy jako vy. Také mě trápí zadrhávání. Zadthávám na záčátku, někdy i uprostřed věty. Myslím si, že částečně trpím sociální fóbii (vyhýbám se např. nakupování v kamenných obchodech), ale snažím se s tím bojovat. Někdy mám opravdu hodně nízké sebevědomí, vyčítám si jaký jsem ubožák, stydím se sám za sebe. Nejvíce mě trápí asi projevy před více lidmi nebo před neznámým člověkem, vím co mám říct, ale mám stach, že selžu atd... Naštěstí jsou chvíle, kdy se uvolním a mluvím v pohodě. Je to všechno o psychice.
Poslední dobou se s tím snažím bojovat, snazím se víc zapojovat do konverzace, pozoruji mírné zlepšení, ale bojím se, že svůj problém nikdy nevyřeším a budu se trápit celý život.
Hodně štěstí, buďmě silní
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vry



Založen: 20.12.2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po prosinec 21, 2009 10:07 pm    Předmět: Citovat

Ano, přesně...Před více lidmi nebo před neznámými se cítím tak NEPŘIROZENĚ...Je to strašný pocit...Bojím se cokoliv řict, bojím se že se zadrhnu a oni by se pak na mě dívali jako na vola...Ale když to neřeknu, dlouhou dobu si to vyčítám...Normální člověk toto nikdy nezažije a nechápe, jaký jsou z toho starosti, někdy i stres...To o těch kamenných obchodech nemluvě, pro mě je doba Vánoc utrpením...Mám stres týden před tím, než jdu k prodavačce a řeknu ji že chci to a to...
Vůbec nevím jak toto mám řešit, zkoušel jsem motivační nahrávku, která by mně měla zvýšit seběvědomí-první týden to fungovalo, avšak poté to šlo do starých kolejí...
Jinak jsem rád, že se můžu alespoň touto formou vyzpovídat, protože normální člověk tyto problémy bere jako absurdní, ale pro mě je to problém nad problémy, který mně ničí život...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikeke



Založen: 10.12.2007
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st prosinec 23, 2009 11:39 am    Předmět: Citovat

Vry napsal:
Například když jdu po ulici, tak jsem strašně nervózní, protože (ani nevím proč) si myslím, že ten druhý si o mě snad myslí že jsem dement...Nedokáži se dívat nikomu do očí, před lidmi někdy zmatkuju, protože chci před nimi udělat dobrý dojem-Chci před cizími lidmi udělat dobrý dojem, ale poté si myslím, že jsem udělal dojem nejhorší...Někdy mám takové depky, kdy si myslím že nemám snad ani jednoho kamaráda...


Přesný. Do puntíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ico



Založen: 18.1.2007
Příspěvky: 192
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 23, 2009 11:45 am    Předmět: Citovat

Akoby som sam seba videl v mladsich rokoch Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vry



Založen: 20.12.2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st prosinec 23, 2009 2:02 pm    Předmět: Citovat

ico napsal:
Akoby som sam seba videl v mladsich rokoch Smile


A problémy přetrvávají?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ico



Založen: 18.1.2007
Příspěvky: 192
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 23, 2009 2:06 pm    Předmět: Citovat

Vry napsal:
ico napsal:
Akoby som sam seba videl v mladsich rokoch Smile


A problémy přetrvávají?


stale sa zajakavam, ale nie je to uz take hrozne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abuse



Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út leden 05, 2010 6:35 pm    Předmět: Citovat

Zdravím pánové. Teď jsem na VŠ, takže si asi dokážete představit, co to pro mě znamená, obhájit si svou práci... Smile Mám největší problém s začátky slov... co si budem povídat, nejhorší jsou samohlásky. Určitě jsem schopen mluvit plynule, ale narazím-li na slovo, začínající na samohlásku, jako kdyby se toho mozek začal bát a prostě to ze 70% nevyslovím, aby posluchač nezpozorněl Smile... Někdy je ta pauza opravdu poměrně dlouhá, že se pak, už když jsem sám, musím sám sobě smát, co to se mnou vlastně je Smile Je mi trapné to sem psát, ale kde jinde si ulevit, že? Smile

Podle mě je to všechno o sebevědomí. Když můj mozek přesvědčím, že mluvit umím, budu prostě mluvit normálně. Podle mě je to o tom, jak moc si dannou věc připustit. Ale to je pro mne asi ten největší problém. Věřit si. Jinak souhlasím s názory nad, co se týče vnímání sebe samotného v okolí druhých, že já jsem ten špatný a oni ti lepší Smile

PS: Přeji vám Šťastný Nový Rok Smile

PS2: Píseň na závěr Wink http://www.youtube.com/watch?v=slBEijUQ-so&feature=related
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vry



Založen: 20.12.2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út leden 05, 2010 9:00 pm    Předmět: Citovat

Myslím si, že všichni, co přispěli v tomto topicu, mají problém řeči jen a jen kvůli malému sebevědomí, nervozitě a celkově kvůli psychice. Je zajímavé sledovat, že někdy to jde bez problému a někdy to zkrátka vůbec nejde...
Poslední dobou přemýšlím nad tím, kdy mluvím dobře a kdy špatně. Tak bych se s vámi chtěl podělit Smile
Mluvím dobře, když...
*Mám alkohol v krvi
*Po nějaké události, která mě tzv. zahřeje u srdce( ať už to je dobrá známka ve škole, nebo láska Razz )
*Při události, na kterou se těším
*Při mluvení v cizím jazyce (dokonce jsem absolvoval konverzační soutěž v německém jazyce a ve školním kole jsem skončil první)
*Když mluvím se spolužáky
Mluvím špatně(zadrhávám se), když...
*Mám špatnou náladu
*Se dozvím špatnou zprávu
*Když mluvím se členy rodiny(ani nevím proč)
*Když mám něco vyřídit a jsem nervózní, že to neřeknu zrovna nejlíp
*Nejhorší je období zimy
__________________________________________________________
Toto jsem na sobě vypozoroval. Je někdo, kdo to má podobně?
Teď když nad tím přemýšlím, pro nás je mluvení vlastně extrémní sport-nikdy totiž nevíme, jak dopadnem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
missha



Založen: 29.12.2009
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út leden 05, 2010 9:41 pm    Předmět: Citovat

Ahoj Vry...
u mna je to presne take iste, ale sama sa cudujem tomu preco sa dost zajakavam ked sa rozpravam s niekim z rodiny... lebo vacsina balbutikov s tym nema problem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Abuse



Založen: 13.12.2007
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út leden 05, 2010 10:08 pm    Předmět: Citovat

To missha:

Jo já se také zadrhávám při mluvení s rodinou... hrozně zajímavé je to, že když mluvím s tátou, tak je to mnohonásobně horší, než když mluvím s mámou. Moje teorie je ta, že rodiče jakoby nechceš zklamat a tak se snažíš mluvit plynule, což má za následek stres, který zabraňuje plynulosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Carl



Založen: 4.12.2009
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st leden 06, 2010 4:18 pm    Předmět: Citovat

Já se zadrhávám vždy a všude ( kromě toho, když jsem sám ). Pod vlivem se zadrhávám dokonce ještě víc, nekontroluji se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal92



Založen: 10.11.2009
Příspěvky: 8
Bydliště: brno

PříspěvekZaslal: čt leden 07, 2010 2:06 pm    Předmět: ahoj Citovat

hej lidi kdo je z brna a chce prestat nebo si výrazne zlepšit řeč tak máme v Brne na ulici vsetínská skvelou logopedii fakt to vrelel doporucuji začínám tam chodit a každy ctvrtek je sraz balbutikou a debatuje se tesím se na vás Michal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Balbutická komunita -> Lidé Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Czech translation by Azu; Revised by drake127